Attachment Hole Diameter(O)0.205"Attachment Plate Width (M)0.625"BrandHKK ChainChain Pitch1 3/4"MaterialCarbon SteelNumber of Links160 Links/10 ftPin Diameter0.234"Pitch3/4"Plate Height(H)0.689"Plate Thickness(T)0.094"Roller Diameter0.469Roller Width1/2Strands1TypeRiveted Single Pitch Standard
| Attachment Hole Diameter(O) | 0.205" |
| Attachment Plate Width (M) | 0.625" |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 1 3/4" |
| Material | Carbon Steel |
| Number of Links | 160 Links/10 ft |
| Pin Diameter | 0.234" |
| Pitch | 3/4" |
| Plate Height(H) | 0.689" |
| Plate Thickness(T) | 0.094" |
| Roller Diameter | 0.469 |
| Roller Width | 1/2 |
| Strands | 1 |
| Type | Riveted Single Pitch Standard |