Attachment Hole Diameter(O)13/64"Attachment Plate Width (M)1.125"BrandHKK ChainMaterialCarbon SteelPin Diameter0.234"Pitch1-1/2"Plate Height(H)0.670"Plate Thickness(T)0.125"Roller Diameter0.469Roller Width1/2Strands1TypeDouble Pitch Riveted Standard
| Attachment Hole Diameter(O) | 13/64" |
| Attachment Plate Width (M) | 1.125" |
| Brand | HKK Chain |
| Material | Carbon Steel |
| Pin Diameter | 0.234" |
| Pitch | 1-1/2" |
| Plate Height(H) | 0.670" |
| Plate Thickness(T) | 0.125" |
| Roller Diameter | 0.469 |
| Roller Width | 1/2 |
| Strands | 1 |
| Type | Double Pitch Riveted Standard |