HKK DC040RA1EV HKK C2040R W/A-1 EVERY 1/2" pitch (price per foot, sold in boxes of 10 feet)C2040 Riveted, With A-1 Every Pitch
- Write a review
$23.64
Attachment Hole Diameter(O)9/64"Attachment Plate Width (M)0.750"BrandHKK ChainChain Pitch1/2"MaterialCarbon SteelPin Diameter0.156"Pitch1"Plate Height(H)0.450"Plate Thickness(T)0.060"Roller Diameter0.312Roller Width5/16Strands1TypeDouble Pitch Riveted Standard
Specifications
| Attachment Hole Diameter(O) | 9/64" |
| Attachment Plate Width (M) | 0.750" |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 1/2" |
| Material | Carbon Steel |
| Pin Diameter | 0.156" |
| Pitch | 1" |
| Plate Height(H) | 0.450" |
| Plate Thickness(T) | 0.060" |
| Roller Diameter | 0.312 |
| Roller Width | 5/16 |
| Strands | 1 |
| Type | Double Pitch Riveted Standard |
C2040RA1EV
