Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]3 inDistance between inside sidebars1.88 inMaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)225000Overall width7.51 inPin diameter0.938 inPin Length (in)7.51Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)1.875SeriesRoller ChainSidebar height2.81 inSidebar thickness0.38 inSprocket unitC-36Ultimate average strength304400 lb/ftWidth Between Outer Plates (in)1.88
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 3 in |
| Distance between inside sidebars | 1.88 in |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 225000 |
| Overall width | 7.51 in |
| Pin diameter | 0.938 in |
| Pin Length (in) | 7.51 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 1.875 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 2.81 in |
| Sidebar thickness | 0.38 in |
| Sprocket unit | C-36 |
| Ultimate average strength | 304400 lb/ft |
| Width Between Outer Plates (in) | 1.88 |