Attachment Hole Diameter(O)0.414"Attachment Plate Width (M)2.250"BrandHKK ChainChain Pitch5/8"MaterialCarbon SteelPin Diameter0.437"Pitch3"Plate Height(H)1.374"Plate Thickness(T)0.218"Roller Diameter7/8Roller Width1Strands1TypeDouble Pitch Riveted Standard
| Attachment Hole Diameter(O) | 0.414" |
| Attachment Plate Width (M) | 2.250" |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 5/8" |
| Material | Carbon Steel |
| Pin Diameter | 0.437" |
| Pitch | 3" |
| Plate Height(H) | 1.374" |
| Plate Thickness(T) | 0.218" |
| Roller Diameter | 7/8 |
| Roller Width | 1 |
| Strands | 1 |
| Type | Double Pitch Riveted Standard |