Barrel Diameter (in)1.44 inBarrel Length (in)3.38 inBase Catalog NoWHX111Chain CategoryWelded SteelChain Pitch (in)4.76 inChain pitch [Nom]4.76 inChain Sub-CategoryNarrow MillDistance between inside sidebars2.25 inHeight6.00Length48.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)50500 lbNet Weight8.40Overall width4.79 inOverall Width/Pin Length (in)4.79 inPin diameter0.75 inPin Diameter (in)0.75 inPlate Depth (in)1.5 inPlate Thickness (in)0.38 inProduct TypeWHXRated working load8850 lb/ftRated Working Load (lb/ft)8850 lb/ftRoller/bushing/barrel diameter1.44 inSidebar height1.5 inSidebar thickness0.38 inSprocket unit111Sprocket Unit111Ultimate average strength52000 lb/ftUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume1.98Volume unitHectoliterVolume UnitHectoliterWeight unitLBWidth42.00Width Between Outer Plates (in)2.25 in
| Barrel Diameter (in) | 1.44 in |
| Barrel Length (in) | 3.38 in |
| Base Catalog No | WHX111 |
| Chain Category | Welded Steel |
| Chain Pitch (in) | 4.76 in |
| Chain pitch [Nom] | 4.76 in |
| Chain Sub-Category | Narrow Mill |
| Distance between inside sidebars | 2.25 in |
| Height | 6.00 |
| Length | 48.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 50500 lb |
| Net Weight | 8.40 |
| Overall width | 4.79 in |
| Overall Width/Pin Length (in) | 4.79 in |
| Pin diameter | 0.75 in |
| Pin Diameter (in) | 0.75 in |
| Plate Depth (in) | 1.5 in |
| Plate Thickness (in) | 0.38 in |
| Product Type | WHX |
| Rated working load | 8850 lb/ft |
| Rated Working Load (lb/ft) | 8850 lb/ft |
| Roller/bushing/barrel diameter | 1.44 in |
| Sidebar height | 1.5 in |
| Sidebar thickness | 0.38 in |
| Sprocket unit | 111 |
| Sprocket Unit | 111 |
| Ultimate average strength | 52000 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 1.98 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | LB |
| Width | 42.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 2.25 in |