Chain ConstructionCotteredChain pitch [Nom]0.75 inDistance between inside sidebars0.5 inHeight2.50Length10.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)14060Number of strands2Overall width2 inPin diameter0.23 inPin Length (in)2Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)0.469SeriesRoller ChainSidebar height0.71 inSidebar thickness0.09 inSprocket unitC-20Ultimate average strength17000 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.041Volume unitHectoliterWidth10.00Width Between Outer Plates (in)0.5
| Chain Construction | Cottered |
| Chain pitch [Nom] | 0.75 in |
| Distance between inside sidebars | 0.5 in |
| Height | 2.50 |
| Length | 10.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 14060 |
| Number of strands | 2 |
| Overall width | 2 in |
| Pin diameter | 0.23 in |
| Pin Length (in) | 2 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 0.469 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.71 in |
| Sidebar thickness | 0.09 in |
| Sprocket unit | C-20 |
| Ultimate average strength | 17000 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.041 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 10.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.5 |