Average Ultimate Strength2580 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch1/2"Material304 Stainless SteelMaximum Allowable Load110 lbsOverall Length10 ftPin Diameter0.175"Pin Link Plate Thickness0.060"Pitch1/2"Plate Height0.457"Roller Diameter0.335"Roller Link Plate Thickness0.060Roller Width0.305"Strands1TypeBritish Standard Riveted Single Pitch
| Average Ultimate Strength | 2580 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 1/2" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Allowable Load | 110 lbs |
| Overall Length | 10 ft |
| Pin Diameter | 0.175" |
| Pin Link Plate Thickness | 0.060" |
| Pitch | 1/2" |
| Plate Height | 0.457" |
| Roller Diameter | 0.335" |
| Roller Link Plate Thickness | 0.060 |
| Roller Width | 0.305" |
| Strands | 1 |
| Type | British Standard Riveted Single Pitch |