Barrel Diameter (in)1.75 inBarrel Length (in)4.38 inBase Catalog NoWHX155Chain CategoryWelded SteelChain Pitch (in)6.05 inChain pitch [Nom]6.05 inChain Sub-CategoryNarrow MillDistance between inside sidebars2.75 inHeight6.00Length22.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)102000 lbNet Weight19.00Overall width6.48 inOverall Width/Pin Length (in)6.48 inPin diameter1.13 inPin Diameter (in)1.13 inPlate Depth (in)2.5 inPlate Thickness (in)0.56 inProduct TypeWHXRated working load17500 lb/ftRated Working Load (lb/ft)17500 lb/ftRoller/bushing/barrel diameter1.75 inSidebar height2.5 inSidebar thickness0.56 inSprocket unit132Sprocket Unit132Ultimate average strength145000 lb/ftUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.48Volume unitHectoliterVolume UnitHectoliterWeight unitLBWidth22.00Width Between Outer Plates (in)2.75 in
| Barrel Diameter (in) | 1.75 in |
| Barrel Length (in) | 4.38 in |
| Base Catalog No | WHX155 |
| Chain Category | Welded Steel |
| Chain Pitch (in) | 6.05 in |
| Chain pitch [Nom] | 6.05 in |
| Chain Sub-Category | Narrow Mill |
| Distance between inside sidebars | 2.75 in |
| Height | 6.00 |
| Length | 22.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 102000 lb |
| Net Weight | 19.00 |
| Overall width | 6.48 in |
| Overall Width/Pin Length (in) | 6.48 in |
| Pin diameter | 1.13 in |
| Pin Diameter (in) | 1.13 in |
| Plate Depth (in) | 2.5 in |
| Plate Thickness (in) | 0.56 in |
| Product Type | WHX |
| Rated working load | 17500 lb/ft |
| Rated Working Load (lb/ft) | 17500 lb/ft |
| Roller/bushing/barrel diameter | 1.75 in |
| Sidebar height | 2.5 in |
| Sidebar thickness | 0.56 in |
| Sprocket unit | 132 |
| Sprocket Unit | 132 |
| Ultimate average strength | 145000 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.48 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | LB |
| Width | 22.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 2.75 in |