Chain ConstructionCotteredChain pitch [Nom]1.5 inDistance between inside sidebars1 inHeight7.00Length15.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)84375Number of strands3Overall width5.65 inPin diameter0.44 inPin Length (in)5.65Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)0.875SeriesRoller ChainSidebar height1.38 inSidebar thickness0.19 inSprocket unitC-26Ultimate average strength109500 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.258Volume unitHectoliterWidth15.00Width Between Outer Plates (in)1
| Chain Construction | Cottered |
| Chain pitch [Nom] | 1.5 in |
| Distance between inside sidebars | 1 in |
| Height | 7.00 |
| Length | 15.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 84375 |
| Number of strands | 3 |
| Overall width | 5.65 in |
| Pin diameter | 0.44 in |
| Pin Length (in) | 5.65 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 0.875 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 1.38 in |
| Sidebar thickness | 0.19 in |
| Sprocket unit | C-26 |
| Ultimate average strength | 109500 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.258 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 15.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 1 |