Average Ultimate Strength17160 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch3"Material304 Stainless SteelMaximum Allowable Load879 lbsOverall Length10 ftPin Diameter0.437"Pitch3"Plate Height1.374"Plate Thickness0.218"Roller Diameter0.875"Roller Width1"SeriesHeavy SeriesStrands1TypeDouble Pitch Riveted Standard
| Average Ultimate Strength | 17160 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 3" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Allowable Load | 879 lbs |
| Overall Length | 10 ft |
| Pin Diameter | 0.437" |
| Pitch | 3" |
| Plate Height | 1.374" |
| Plate Thickness | 0.218" |
| Roller Diameter | 0.875" |
| Roller Width | 1" |
| Series | Heavy Series |
| Strands | 1 |
| Type | Double Pitch Riveted Standard |