Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]1.25 inDistance between inside sidebars0.75 inHeight2.25Length12.50MaterialSteelNumber of strands1Overall width1.78 inPin diameter0.375 inPin Length (in)1.78Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)0.75SeriesRoller ChainSidebar height1.13 inSidebar thickness0.19 inSprocket unitC-24Ultimate average strength29000 lb/ftUnit of dimensioninVolume1.522Volume unitGLLWidth12.50Width Between Outer Plates (in)0.75
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 1.25 in |
| Distance between inside sidebars | 0.75 in |
| Height | 2.25 |
| Length | 12.50 |
| Material | Steel |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 1.78 in |
| Pin diameter | 0.375 in |
| Pin Length (in) | 1.78 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 0.75 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 1.13 in |
| Sidebar thickness | 0.19 in |
| Sprocket unit | C-24 |
| Ultimate average strength | 29000 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 1.522 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 12.50 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.75 |