Chain ConstructionCotteredChain pitch [Nom]2.5 inDistance between inside sidebars1.5 inHeight5.00Length18.50MaterialSteelNumber of strands1Overall width3.692 inPin diameter0.88 inPin Length (in)3.692Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)1.562SeriesRoller ChainSidebar height2.38 inSidebar thickness0.38 inSprocket unitC-34Ultimate average strength135000 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.288Volume unitHectoliterWidth19.00Width Between Outer Plates (in)1.5
| Chain Construction | Cottered |
| Chain pitch [Nom] | 2.5 in |
| Distance between inside sidebars | 1.5 in |
| Height | 5.00 |
| Length | 18.50 |
| Material | Steel |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 3.692 in |
| Pin diameter | 0.88 in |
| Pin Length (in) | 3.692 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 1.562 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 2.38 in |
| Sidebar thickness | 0.38 in |
| Sprocket unit | C-34 |
| Ultimate average strength | 135000 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.288 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 19.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 1.5 |