Belt Pitch (in)0.5Bore Diameter1/2 to 1-1/4 inBore Max (in)1.25Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type1215Flange Diameter3.13 inMaterialSteelNumber of Grooves18Pitch (in)1/2 inPitch Diameter2.865 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7881Suitable For Use With1-1/2 in W PowerGrip Timing BeltTypeHeavy DutyWidth (in)1.5
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 1215 |
| Face Width | 1-13/16 in |
| Flange Diameter | 3-1/8 in |
| Number of Teeth | 18 |
| O.D. | 2.811 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link H Series 1-1/2 in W 18 Teeth Timing Belt |
| Type | Type CF Trapezoidal Flanged |