Body styleArmBody StyleArmBore diameter (in)1 7/16 inBore Diameter (in)1 7/16 inBore shapeRoundBore ShapeRoundBore typeShaft-readyBore TypeShaft-readyChain numberCI815 SprocketsChain NumberCI815 SprocketsHeight1.75Hub typeA-No HubLength6.00Net Weight5.30Number of keyways1Number of Keyways1Number of set screws1SSNumber Of Set Screws1SSNumber of Teeth23TNumber Of Teeth23TPitch diameter (in)5.559 inPitch Diameter (in)5.559 inPitch diameter (mm)141.21 mmPitch Diameter (mm)141.21 mmSprocket constructionCast-Iron Non-Split SprocketSprocket ConstructionCast-Iron Non-Split SprocketSprocket materialCast ironSprocket MaterialCast IronUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.273Volume unitGLLVolume UnitGLLWeight unitLBWidth6.00
| Body style | Arm |
| Body Style | Arm |
| Bore diameter (in) | 1 7/16 in |
| Bore Diameter (in) | 1 7/16 in |
| Bore shape | Round |
| Bore Shape | Round |
| Bore type | Shaft-ready |
| Bore Type | Shaft-ready |
| Chain number | CI815 Sprockets |
| Chain Number | CI815 Sprockets |
| Height | 1.75 |
| Hub type | A-No Hub |
| Length | 6.00 |
| Net Weight | 5.30 |
| Number of keyways | 1 |
| Number of Keyways | 1 |
| Number of set screws | 1SS |
| Number Of Set Screws | 1SS |
| Number of Teeth | 23T |
| Number Of Teeth | 23T |
| Pitch diameter (in) | 5.559 in |
| Pitch Diameter (in) | 5.559 in |
| Pitch diameter (mm) | 141.21 mm |
| Pitch Diameter (mm) | 141.21 mm |
| Sprocket construction | Cast-Iron Non-Split Sprocket |
| Sprocket Construction | Cast-Iron Non-Split Sprocket |
| Sprocket material | Cast iron |
| Sprocket Material | Cast Iron |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.273 |
| Volume unit | GLL |
| Volume Unit | GLL |
| Weight unit | LB |
| Width | 6.00 |