Average Ultimate Strength12,900 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch1/2"MaterialAlloy SteelMaximum Allowable Load2,025 lbsOverall Length10 ftPin Diameter0.156"Pitch1/2"Plate Height0.457"Plate Thickness0.060"Roller Diameter0.312"Roller Width5/16"Strands3TypeRiveted Standard
| Average Ultimate Strength | 12,900 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 1/2" |
| Material | Alloy Steel |
| Maximum Allowable Load | 2,025 lbs |
| Overall Length | 10 ft |
| Pin Diameter | 0.156" |
| Pitch | 1/2" |
| Plate Height | 0.457" |
| Plate Thickness | 0.060" |
| Roller Diameter | 0.312" |
| Roller Width | 5/16" |
| Strands | 3 |
| Type | Riveted Standard |