Barrel Length (in)10.38 inBase Catalog NoWDH2210Chain CategoryWelded SteelChain Pitch (in)6.136 inChain pitch [Nom]6.136 inChain Sub-CategoryWide Mill DragDistance between inside sidebars9 inHeight11.50Length19.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)55000 lbNet Weight13.50Overall width11.9 inOverall Width/Pin Length (in)11.9 inPin diameter0.75 inPin Diameter (in)0.75 inPlate Depth (in)1.5 inPlate Thickness (in)0.38 inProduct TypeWDHRated working load10000 lb/ftRated Working Load (lb/ft)10000 lb/ftSidebar height1.5 inSidebar thickness0.38 inSprocket unitH110Sprocket UnitH110Ultimate average strength70000 lb/ftUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.07Volume unitCubic meterVolume UnitCubic meterWeight unitLBWidth19.00Width Between Outer Plates (in)9 inWing Span (in)Recategorize as Wide mill in
| Barrel Length (in) | 10.38 in |
| Base Catalog No | WDH2210 |
| Chain Category | Welded Steel |
| Chain Pitch (in) | 6.136 in |
| Chain pitch [Nom] | 6.136 in |
| Chain Sub-Category | Wide Mill Drag |
| Distance between inside sidebars | 9 in |
| Height | 11.50 |
| Length | 19.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 55000 lb |
| Net Weight | 13.50 |
| Overall width | 11.9 in |
| Overall Width/Pin Length (in) | 11.9 in |
| Pin diameter | 0.75 in |
| Pin Diameter (in) | 0.75 in |
| Plate Depth (in) | 1.5 in |
| Plate Thickness (in) | 0.38 in |
| Product Type | WDH |
| Rated working load | 10000 lb/ft |
| Rated Working Load (lb/ft) | 10000 lb/ft |
| Sidebar height | 1.5 in |
| Sidebar thickness | 0.38 in |
| Sprocket unit | H110 |
| Sprocket Unit | H110 |
| Ultimate average strength | 70000 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.07 |
| Volume unit | Cubic meter |
| Volume Unit | Cubic meter |
| Weight unit | LB |
| Width | 19.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 9 in |
| Wing Span (in) | Recategorize as Wide mill in |