Average Ultimate Strength21,340 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch1"Material304 Stainless SteelMaximum Allowable Load792 lbsOverall Length10 ftPin Diameter0.312"Pitch1"Plate Height0.921"Plate Thickness0.125"Roller Diameter0.625"Roller Width5/8"Strands2TypeRiveted Single Pitch
| Average Ultimate Strength | 21,340 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 1" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Allowable Load | 792 lbs |
| Overall Length | 10 ft |
| Pin Diameter | 0.312" |
| Pitch | 1" |
| Plate Height | 0.921" |
| Plate Thickness | 0.125" |
| Roller Diameter | 0.625" |
| Roller Width | 5/8" |
| Strands | 2 |
| Type | Riveted Single Pitch |