Body styleBlockBody StyleBlockBore diameter (in)1 1/4 inBore Diameter (in)1 1/4 inBore shapeSquareBore ShapeSquareBore typeShaft-readyBore TypeShaft-readyChain numberNS1500 SprocketsChain NumberNS1500 SprocketsHeight3.00Hub typeC-HUBLength7.00MaterialNylonNet Weight1.10Number of keyways0Number of Keyways0Number of set screws0Number Of Set Screws0Number of Teeth32TNumber Of Teeth32TPitch diameter (in)6.024 inPitch Diameter (in)6.024 inPitch diameter (mm)153.03 mmPitch Diameter (mm)153.03 mmSprocket constructionMolded split sprocketSprocket ConstructionMolded Split SprocketSprocket materialPASprocket MaterialPAUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume1.631Volume unitCubic inchVolume UnitCubic inchWeight unitLBWidth7.00
| Body style | Block |
| Body Style | Block |
| Bore diameter (in) | 1 1/4 in |
| Bore Diameter (in) | 1 1/4 in |
| Bore shape | Square |
| Bore Shape | Square |
| Bore type | Shaft-ready |
| Bore Type | Shaft-ready |
| Chain number | NS1500 Sprockets |
| Chain Number | NS1500 Sprockets |
| Height | 3.00 |
| Hub type | C-HUB |
| Length | 7.00 |
| Material | Nylon |
| Net Weight | 1.10 |
| Number of keyways | 0 |
| Number of Keyways | 0 |
| Number of set screws | 0 |
| Number Of Set Screws | 0 |
| Number of Teeth | 32T |
| Number Of Teeth | 32T |
| Pitch diameter (in) | 6.024 in |
| Pitch Diameter (in) | 6.024 in |
| Pitch diameter (mm) | 153.03 mm |
| Pitch Diameter (mm) | 153.03 mm |
| Sprocket construction | Molded split sprocket |
| Sprocket Construction | Molded Split Sprocket |
| Sprocket material | PA |
| Sprocket Material | PA |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 1.631 |
| Volume unit | Cubic inch |
| Volume Unit | Cubic inch |
| Weight unit | LB |
| Width | 7.00 |