Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]0.25 inDistance between inside sidebars0.13 inHeight1.00Length5.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)781Number of strands1Overall width0.34 inPin diameter0.09 inPin Length (in)0.34Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)0.13SeriesRoller ChainSidebar height0.23 inSidebar thickness0.03 inSprocket unitC-10Ultimate average strength940 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.41Volume unitCDMWidth5.00Width Between Outer Plates (in)0.13
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 0.25 in |
| Distance between inside sidebars | 0.13 in |
| Height | 1.00 |
| Length | 5.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 781 |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 0.34 in |
| Pin diameter | 0.09 in |
| Pin Length (in) | 0.34 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 0.13 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.23 in |
| Sidebar thickness | 0.03 in |
| Sprocket unit | C-10 |
| Ultimate average strength | 940 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.41 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 5.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.13 |