Chain pitch [Nom]0.375 inDistance between inside sidebars0.19 inMaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)1758Number of strands1Overall width0.55 inPin diameter0.141 inPin Length (in)0.55Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)0.2SeriesRoller ChainSidebar height0.35 inSidebar thickness0.05 inSprocket unitC-12Ultimate average strength2100 lb/ftWidth Between Outer Plates (in)0.19
| Chain pitch [Nom] | 0.375 in |
| Distance between inside sidebars | 0.19 in |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 1758 |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 0.55 in |
| Pin diameter | 0.141 in |
| Pin Length (in) | 0.55 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 0.2 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.35 in |
| Sidebar thickness | 0.05 in |
| Sprocket unit | C-12 |
| Ultimate average strength | 2100 lb/ft |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.19 |