Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]1.25 inDistance between inside sidebars0.75 inHeight6.00Length21.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)58590Number of strands3Overall width4.45 inPin diameter0.375 inPin Length (in)4.45Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)0.75SeriesRoller ChainSidebar height1.13 inSidebar thickness0.16 inSprocket unitC-24Ultimate average strength78000 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.434Volume unitHectoliterWidth21.00Width Between Outer Plates (in)0.75
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 1.25 in |
| Distance between inside sidebars | 0.75 in |
| Height | 6.00 |
| Length | 21.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 58590 |
| Number of strands | 3 |
| Overall width | 4.45 in |
| Pin diameter | 0.375 in |
| Pin Length (in) | 4.45 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 0.75 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 1.13 in |
| Sidebar thickness | 0.16 in |
| Sprocket unit | C-24 |
| Ultimate average strength | 78000 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.434 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 21.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.75 |