Average Ultimate Strength155,400 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch2 1/4"MaterialAlloy SteelMaximum Allowable Load22,100 lbsOverall Length10 ftPin Diameter0.687"Pitch2-1/4"Plate Height2.067"Plate Thickness0.283"Roller Diameter1.406"Roller Width1-13/32"Strands2TypeRiveted Standard
| Average Ultimate Strength | 155,400 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 2 1/4" |
| Material | Alloy Steel |
| Maximum Allowable Load | 22,100 lbs |
| Overall Length | 10 ft |
| Pin Diameter | 0.687" |
| Pitch | 2-1/4" |
| Plate Height | 2.067" |
| Plate Thickness | 0.283" |
| Roller Diameter | 1.406" |
| Roller Width | 1-13/32" |
| Strands | 2 |
| Type | Riveted Standard |