Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]0.5 inDistance between inside sidebars0.25 inHeight1.00Length6.50MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)1500Number of strands1Overall width0.59 inPin diameter0.141 inPin Length (in)0.59Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)0.306SeriesRoller ChainSidebar height0.38 inSidebar thickness0.05 inSprocket unitC-16Ultimate average strength2000 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.183Volume unitGLLWidth6.50Width Between Outer Plates (in)0.25
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 0.5 in |
| Distance between inside sidebars | 0.25 in |
| Height | 1.00 |
| Length | 6.50 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 1500 |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 0.59 in |
| Pin diameter | 0.141 in |
| Pin Length (in) | 0.59 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 0.306 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.38 in |
| Sidebar thickness | 0.05 in |
| Sprocket unit | C-16 |
| Ultimate average strength | 2000 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.183 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 6.50 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.25 |