Average Ultimate Strength6200 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch1 1/2"Material304 Stainless SteelMaximum Allowable Load231 lbsOverall Length10 ftPin Diameter0.234"Pitch1-1/2"Plate Height0.670"Plate Thickness0.094"Roller Diameter0.469"Roller Width1/2"SeriesHeavy SeriesStrands1TypeDouble Pitch Riveted Standard
| Average Ultimate Strength | 6200 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 1 1/2" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Allowable Load | 231 lbs |
| Overall Length | 10 ft |
| Pin Diameter | 0.234" |
| Pitch | 1-1/2" |
| Plate Height | 0.670" |
| Plate Thickness | 0.094" |
| Roller Diameter | 0.469" |
| Roller Width | 1/2" |
| Series | Heavy Series |
| Strands | 1 |
| Type | Double Pitch Riveted Standard |