Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]0.625 inDistance between inside sidebars0.38 inHeight13.00Length12.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)4882Number of strands1Overall width0.89 inPin diameter0.2 inPin Length (in)0.89Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)0.4SeriesRoller ChainSidebar height0.59 inSidebar thickness0.08 inSprocket unitC-18Ultimate average strength6100 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.307Volume unitHectoliterWidth12.00Width Between Outer Plates (in)0.38
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 0.625 in |
| Distance between inside sidebars | 0.38 in |
| Height | 13.00 |
| Length | 12.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 4882 |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 0.89 in |
| Pin diameter | 0.2 in |
| Pin Length (in) | 0.89 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 0.4 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.59 in |
| Sidebar thickness | 0.08 in |
| Sprocket unit | C-18 |
| Ultimate average strength | 6100 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.307 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 12.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.38 |