Barrel Diameter (in)1.44 inBarrel Length (in)2.81 inBase Catalog NoWHX124Chain CategoryWelded SteelChain Pitch (in)4 inChain pitch [Nom]4 inChain Sub-CategoryNarrow MillDistance between inside sidebars1.63 inMaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)50500 lbNet Weight8.50Overall width4.18 inOverall Width/Pin Length (in)4.18 inPin diameter0.75 inPin Diameter (in)0.75 inPlate Depth (in)1.5 inPlate Thickness (in)0.38 inProduct TypeWHXRated working load7350 lb/ftRated Working Load (lb/ft)7350 lb/ftRoller/bushing/barrel diameter1.44 inSidebar height1.5 inSidebar thickness0.38 inSprocket unitH124Sprocket UnitH124Ultimate average strength60000 lb/ftWeight unitLBWidth Between Outer Plates (in)1.63 in
| Barrel Diameter (in) | 1.44 in |
| Barrel Length (in) | 2.81 in |
| Base Catalog No | WHX124 |
| Chain Category | Welded Steel |
| Chain Pitch (in) | 4 in |
| Chain pitch [Nom] | 4 in |
| Chain Sub-Category | Narrow Mill |
| Distance between inside sidebars | 1.63 in |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 50500 lb |
| Net Weight | 8.50 |
| Overall width | 4.18 in |
| Overall Width/Pin Length (in) | 4.18 in |
| Pin diameter | 0.75 in |
| Pin Diameter (in) | 0.75 in |
| Plate Depth (in) | 1.5 in |
| Plate Thickness (in) | 0.38 in |
| Product Type | WHX |
| Rated working load | 7350 lb/ft |
| Rated Working Load (lb/ft) | 7350 lb/ft |
| Roller/bushing/barrel diameter | 1.44 in |
| Sidebar height | 1.5 in |
| Sidebar thickness | 0.38 in |
| Sprocket unit | H124 |
| Sprocket Unit | H124 |
| Ultimate average strength | 60000 lb/ft |
| Weight unit | LB |
| Width Between Outer Plates (in) | 1.63 in |