Average Ultimate Strength12,900 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch1-1/4"Material304 Stainless SteelMaximum Allowable Load583 lbsNumber Of Teeth100Overall Length10 ftPin Diameter0.375"Pitch1-1/4"Plate Height1.154"Plate Thickness0.156"Roller Diameter0.750"Roller Width3/4"Strands1TypeRiveted Single Pitch
| Average Ultimate Strength | 12,900 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 1-1/4" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Allowable Load | 583 lbs |
| Number Of Teeth | 100 |
| Overall Length | 10 ft |
| Pin Diameter | 0.375" |
| Pitch | 1-1/4" |
| Plate Height | 1.154" |
| Plate Thickness | 0.156" |
| Roller Diameter | 0.750" |
| Roller Width | 3/4" |
| Strands | 1 |
| Type | Riveted Single Pitch |