Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]1 inDistance between inside sidebars0.63 inHeight2.00Length11.00MaterialSteelNumber of strands1Overall width1.5 inPin diameter0.313 inPin Length (in)1.5Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)0.625SeriesRoller ChainSidebar height0.91 inSidebar thickness0.16 inSprocket unitC-22Ultimate average strength17500 lb/ftUnit of dimensioninVolume1.048Volume unitGLLWidth11.00Width Between Outer Plates (in)0.63
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 1 in |
| Distance between inside sidebars | 0.63 in |
| Height | 2.00 |
| Length | 11.00 |
| Material | Steel |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 1.5 in |
| Pin diameter | 0.313 in |
| Pin Length (in) | 1.5 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 0.625 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.91 in |
| Sidebar thickness | 0.16 in |
| Sprocket unit | C-22 |
| Ultimate average strength | 17500 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 1.048 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 11.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.63 |