Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]0.75 inHeight13.50Length12.00MaterialSteelNumber of strands1Overall width50 inPin diameter0.234 inPin Length (in)50Product TypeStandard-Approved Performance CouplingSeriesRoller ChainSidebar height0.71 inSidebar thickness0.09 inUnit of dimensioninVolume8.416Volume unitGLLWidth12.00
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 0.75 in |
| Height | 13.50 |
| Length | 12.00 |
| Material | Steel |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 50 in |
| Pin diameter | 0.234 in |
| Pin Length (in) | 50 |
| Product Type | Standard-Approved Performance Coupling |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.71 in |
| Sidebar thickness | 0.09 in |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 8.416 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 12.00 |