Barrel Length (in)10.38 inBase Catalog NoWDH112Chain CategoryWelded SteelChain Pitch (in)8 inChain Sub-CategoryWide Mill DragHeight6.00Length48.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)55000 lbNet Weight11.40Overall Width/Pin Length (in)11.8 inPin Diameter (in)0.75 inPlate Depth (in)1.5 inPlate Thickness (in)0.38 inProduct TypeWDHRated Working Load (lb/ft)10000 lb/ftSprocket UnitH112Unit of DimensionINVolume1.98Volume UnitHectoliterWeight unitLBWidth42.00Width Between Outer Plates (in)9 in
| Barrel Length (in) | 10.38 in |
| Base Catalog No | WDH112 |
| Chain Category | Welded Steel |
| Chain Pitch (in) | 8 in |
| Chain Sub-Category | Wide Mill Drag |
| Height | 6.00 |
| Length | 48.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 55000 lb |
| Net Weight | 11.40 |
| Overall Width/Pin Length (in) | 11.8 in |
| Pin Diameter (in) | 0.75 in |
| Plate Depth (in) | 1.5 in |
| Plate Thickness (in) | 0.38 in |
| Product Type | WDH |
| Rated Working Load (lb/ft) | 10000 lb/ft |
| Sprocket Unit | H112 |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 1.98 |
| Volume Unit | Hectoliter |
| Weight unit | LB |
| Width | 42.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 9 in |