Average Ultimate Strength1,440 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch3/8"Material304 Stainless SteelMaximum Allowable Load60 lbsOverall Length50 ftPin Diameter0.141"Pitch3/8"Plate Height0.347"Plate Thickness0.050"Roller Diameter0.200"Roller Width3/16"Strands1TypeRiveted Single Pitch
| Average Ultimate Strength | 1,440 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 3/8" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Allowable Load | 60 lbs |
| Overall Length | 50 ft |
| Pin Diameter | 0.141" |
| Pitch | 3/8" |
| Plate Height | 0.347" |
| Plate Thickness | 0.050" |
| Roller Diameter | 0.200" |
| Roller Width | 3/16" |
| Strands | 1 |
| Type | Riveted Single Pitch |