Body styleArmBody StyleArmBore diameter (in)1 1/4 inBore Diameter (in)1 1/4 inBore shapeRoundBore ShapeRoundBore typeShaft-readyBore TypeShaft-readyChain numberCI820 SprocketsChain NumberCI820 SprocketsHeight1.75Length5.25Net Weight4.63Number of keyways1Number of Keyways1Number of set screws1SSNumber Of Set Screws1SSNumber of Teeth21TNumber Of Teeth21TPitch diameter (in)5.088 inPitch Diameter (in)5.088 inPitch diameter (mm)129.25 mmPitch Diameter (mm)129.25 mmSprocket constructionCast-Iron Non-Split SprocketSprocket ConstructionCast-Iron Non-Split SprocketSprocket materialCast ironSprocket MaterialCast IronUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.209Volume unitGLLVolume UnitGLLWeight unitLBWidth5.25
| Body style | Arm |
| Body Style | Arm |
| Bore diameter (in) | 1 1/4 in |
| Bore Diameter (in) | 1 1/4 in |
| Bore shape | Round |
| Bore Shape | Round |
| Bore type | Shaft-ready |
| Bore Type | Shaft-ready |
| Chain number | CI820 Sprockets |
| Chain Number | CI820 Sprockets |
| Height | 1.75 |
| Length | 5.25 |
| Net Weight | 4.63 |
| Number of keyways | 1 |
| Number of Keyways | 1 |
| Number of set screws | 1SS |
| Number Of Set Screws | 1SS |
| Number of Teeth | 21T |
| Number Of Teeth | 21T |
| Pitch diameter (in) | 5.088 in |
| Pitch Diameter (in) | 5.088 in |
| Pitch diameter (mm) | 129.25 mm |
| Pitch Diameter (mm) | 129.25 mm |
| Sprocket construction | Cast-Iron Non-Split Sprocket |
| Sprocket Construction | Cast-Iron Non-Split Sprocket |
| Sprocket material | Cast iron |
| Sprocket Material | Cast Iron |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.209 |
| Volume unit | GLL |
| Volume Unit | GLL |
| Weight unit | LB |
| Width | 5.25 |