Average Ultimate Strength2800 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch1"Material304 Stainless SteelMaximum Allowable Load99 lbsOverall Length10 ftPin Diameter0.156"Pitch1"Plate Height0.450"Plate Thickness0.060"Roller Diameter0.312"Roller Width5/16"Strands1TypeDouble Pitch Riveted Standard
| Average Ultimate Strength | 2800 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 1" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Allowable Load | 99 lbs |
| Overall Length | 10 ft |
| Pin Diameter | 0.156" |
| Pitch | 1" |
| Plate Height | 0.450" |
| Plate Thickness | 0.060" |
| Roller Diameter | 0.312" |
| Roller Width | 5/16" |
| Strands | 1 |
| Type | Double Pitch Riveted Standard |