Chain pitch [Nom]1.25 inDistance between inside sidebars0.38 inHeight1.00Length8.00MaterialCarbon steelNumber of strands2Overall width0.89 inPin diameter0.2 inPin Length (in)0.89Product TypeStandard-Approved Performance Double Pitch ConveyorRoller Diameter (in)0.4SeriesRoller ChainSidebar height0.59 inSidebar thickness0.08 inUltimate average strength6100 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.524Volume unitCDMWidth4.00Width Between Outer Plates (in)0.38
| Chain pitch [Nom] | 1.25 in |
| Distance between inside sidebars | 0.38 in |
| Height | 1.00 |
| Length | 8.00 |
| Material | Carbon steel |
| Number of strands | 2 |
| Overall width | 0.89 in |
| Pin diameter | 0.2 in |
| Pin Length (in) | 0.89 |
| Product Type | Standard-Approved Performance Double Pitch Conveyor |
| Roller Diameter (in) | 0.4 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.59 in |
| Sidebar thickness | 0.08 in |
| Ultimate average strength | 6100 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.524 |
| Volume unit | CDM |
| Width | 4.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.38 |