Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]1.5 inDistance between inside sidebars0.5 inHeight2.00Length10.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)0.162Number of strands1Overall width1.1 inPin diameter0.234 inPin Length (in)1.1Product TypeStandard-Approved Performance Double Pitch ConveyorRoller/bushing/barrel diameter0.469 inSeriesRoller ChainSidebar height0.68 inSidebar thickness0.09 inSprocket unitC-42Ultimate average strength8500 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.866Volume unitGLLWidth10.00Width Between Outer Plates (in)0.5
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 1.5 in |
| Distance between inside sidebars | 0.5 in |
| Height | 2.00 |
| Length | 10.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 0.162 |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 1.1 in |
| Pin diameter | 0.234 in |
| Pin Length (in) | 1.1 |
| Product Type | Standard-Approved Performance Double Pitch Conveyor |
| Roller/bushing/barrel diameter | 0.469 in |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.68 in |
| Sidebar thickness | 0.09 in |
| Sprocket unit | C-42 |
| Ultimate average strength | 8500 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.866 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 10.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.5 |