Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]3 inDistance between inside sidebars1 inMaterialCarbon steelNumber of strands2Overall width2.21 inPin diameter0.438 inPin Length (in)2.21Product TypeStandard-Approved Performance Double Pitch CarrierRoller/bushing/barrel diameter1.75 inSeriesRoller ChainSidebar height1.38 inSidebar thickness0.22 inUltimate average strength36500 lb/ftWidth Between Outer Plates (in)1
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 3 in |
| Distance between inside sidebars | 1 in |
| Material | Carbon steel |
| Number of strands | 2 |
| Overall width | 2.21 in |
| Pin diameter | 0.438 in |
| Pin Length (in) | 2.21 |
| Product Type | Standard-Approved Performance Double Pitch Carrier |
| Roller/bushing/barrel diameter | 1.75 in |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 1.38 in |
| Sidebar thickness | 0.22 in |
| Ultimate average strength | 36500 lb/ft |
| Width Between Outer Plates (in) | 1 |