Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]0.5 inDistance between inside sidebars0.31 inHeight13.00Length12.00MaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)3125Number of strands1Overall width0.7 inPin diameter0.156 inPin Length (in)0.7Product TypeStandard-Approved Performance ANSI StandardRoller Diameter (in)0.313SeriesRoller ChainSidebar height0.47 inSidebar thickness0.06 inSprocket unitC-14Ultimate average strength3700 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.307Volume unitHectoliterWidth12.00Width Between Outer Plates (in)0.31
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 0.5 in |
| Distance between inside sidebars | 0.31 in |
| Height | 13.00 |
| Length | 12.00 |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 3125 |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 0.7 in |
| Pin diameter | 0.156 in |
| Pin Length (in) | 0.7 |
| Product Type | Standard-Approved Performance ANSI Standard |
| Roller Diameter (in) | 0.313 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.47 in |
| Sidebar thickness | 0.06 in |
| Sprocket unit | C-14 |
| Ultimate average strength | 3700 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.307 |
| Volume unit | Hectoliter |
| Width | 12.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.31 |