Average Ultimate Strength10,670 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch1"Material304 Stainless SteelMaximum Allowable Load396 lbsNumber Of Teeth80Overall Length10 ftPin Diameter0.312"Pitch1"Plate Height0.921"Plate Thickness0.125"Roller Diameter0.625"Roller Width5/8"Strands1TypeRiveted Single Pitch
| Average Ultimate Strength | 10,670 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 1" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Allowable Load | 396 lbs |
| Number Of Teeth | 80 |
| Overall Length | 10 ft |
| Pin Diameter | 0.312" |
| Pitch | 1" |
| Plate Height | 0.921" |
| Plate Thickness | 0.125" |
| Roller Diameter | 0.625" |
| Roller Width | 5/8" |
| Strands | 1 |
| Type | Riveted Single Pitch |