Average Ultimate Strength1,900 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch1/2"Material304 Stainless SteelMaximum Allowable Load76 lbsOverall Length50 ftPin Diameter0.141"Pitch1/2"Plate Height0.386"Plate Thickness0.050"Roller Diameter0.306"Roller Width1/4"Strands1TypeRiveted Single Pitch
| Average Ultimate Strength | 1,900 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 1/2" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Allowable Load | 76 lbs |
| Overall Length | 50 ft |
| Pin Diameter | 0.141" |
| Pitch | 1/2" |
| Plate Height | 0.386" |
| Plate Thickness | 0.050" |
| Roller Diameter | 0.306" |
| Roller Width | 1/4" |
| Strands | 1 |
| Type | Riveted Single Pitch |