Barrel Length (in)12.75 inBase Catalog NoWDH2380Chain CategoryWelded SteelChain Pitch (in)8.161 inChain pitch [Nom]8.161 inChain Sub-CategoryWide Mill DragDistance between inside sidebars11.25 inMaterialSteelMinimum Tensile Strength (lbs)79000 lbNet Weight20.00Overall width14.6 inOverall Width/Pin Length (in)14.6 inPin diameter0.88 inPin Diameter (in)0.88 inPlate Depth (in)2 inPlate Thickness (in)0.5 inProduct TypeWDHRated working load15000 lb/ftRated Working Load (lb/ft)15000 lb/ftSidebar height2 inSidebar thickness0.5 inSprocket unitH480Sprocket UnitH480Ultimate average strength70000 lb/ftWeight unitLBWidth Between Outer Plates (in)11.25 inWing Span (in)Recategorize as Wide mill in
| Barrel Length (in) | 12.75 in |
| Base Catalog No | WDH2380 |
| Chain Category | Welded Steel |
| Chain Pitch (in) | 8.161 in |
| Chain pitch [Nom] | 8.161 in |
| Chain Sub-Category | Wide Mill Drag |
| Distance between inside sidebars | 11.25 in |
| Material | Steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 79000 lb |
| Net Weight | 20.00 |
| Overall width | 14.6 in |
| Overall Width/Pin Length (in) | 14.6 in |
| Pin diameter | 0.88 in |
| Pin Diameter (in) | 0.88 in |
| Plate Depth (in) | 2 in |
| Plate Thickness (in) | 0.5 in |
| Product Type | WDH |
| Rated working load | 15000 lb/ft |
| Rated Working Load (lb/ft) | 15000 lb/ft |
| Sidebar height | 2 in |
| Sidebar thickness | 0.5 in |
| Sprocket unit | H480 |
| Sprocket Unit | H480 |
| Ultimate average strength | 70000 lb/ft |
| Weight unit | LB |
| Width Between Outer Plates (in) | 11.25 in |
| Wing Span (in) | Recategorize as Wide mill in |