Chain ConstructionRivetedChain pitch [Nom]0.5 inDistance between inside sidebars0.31 inHeight1.50Length8.00MaterialStainless steelMinimum Tensile Strength (lbs)0.068Number of strands1Overall width0.7 inPin diameter0.156 inPin Length (in)0.7Product TypeStandard-Approved Performance Stainless SteelRoller Diameter (in)0.313SeriesRoller ChainSidebar height0.41 inSidebar thickness0.06 inSprocket unitC-14Ultimate average strength2800 lb/ftUnit of dimensioninVolume0.416Volume unitGLLWidth8.00Width Between Outer Plates (in)0.31
| Chain Construction | Riveted |
| Chain pitch [Nom] | 0.5 in |
| Distance between inside sidebars | 0.31 in |
| Height | 1.50 |
| Length | 8.00 |
| Material | Stainless steel |
| Minimum Tensile Strength (lbs) | 0.068 |
| Number of strands | 1 |
| Overall width | 0.7 in |
| Pin diameter | 0.156 in |
| Pin Length (in) | 0.7 |
| Product Type | Standard-Approved Performance Stainless Steel |
| Roller Diameter (in) | 0.313 |
| Series | Roller Chain |
| Sidebar height | 0.41 in |
| Sidebar thickness | 0.06 in |
| Sprocket unit | C-14 |
| Ultimate average strength | 2800 lb/ft |
| Unit of dimension | in |
| Volume | 0.416 |
| Volume unit | GLL |
| Width | 8.00 |
| Width Between Outer Plates (in) | 0.31 |