Average Ultimate Strength10670 lbs.BrandHKK ChainChain Pitch2"Material304 Stainless SteelMaximum Allowable Load396 lbsOverall Length10 ftPin Diameter0.312"Pitch2"Plate Height0.890"Plate Thickness0.156"Roller Diameter1.125"Roller Width5/8"SeriesHeavy SeriesStrands1TypeDouble Pitch Carrier Large Riveted
| Average Ultimate Strength | 10670 lbs. |
| Brand | HKK Chain |
| Chain Pitch | 2" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Maximum Allowable Load | 396 lbs |
| Overall Length | 10 ft |
| Pin Diameter | 0.312" |
| Pitch | 2" |
| Plate Height | 0.890" |
| Plate Thickness | 0.156" |
| Roller Diameter | 1.125" |
| Roller Width | 5/8" |
| Series | Heavy Series |
| Strands | 1 |
| Type | Double Pitch Carrier Large Riveted |