Axial force (kN)119 kNAxial Force (kN)119 kNExternal diameter (mm)138 mmExternal Diameter (mm)138 mmHeight5.50Internal diameter (mm)75 mmInternal Diameter (mm)75 mmLength1.30Net Weight4.00Screws tightening torque (Nm)30 NmScrews Tightening Torque (Nm)30 NmSeriesMedium-High TorqueShaft diameter (mm)55 mmShaft Diameter (mm)55 mmTorque (Nm)2500 NmUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume0.644Volume unitCDMVolume UnitCDMWeight unitLBWidth5.50
| Axial force (kN) | 119 kN |
| Axial Force (kN) | 119 kN |
| External diameter (mm) | 138 mm |
| External Diameter (mm) | 138 mm |
| Height | 5.50 |
| Internal diameter (mm) | 75 mm |
| Internal Diameter (mm) | 75 mm |
| Length | 1.30 |
| Net Weight | 4.00 |
| Screws tightening torque (Nm) | 30 Nm |
| Screws Tightening Torque (Nm) | 30 Nm |
| Series | Medium-High Torque |
| Shaft diameter (mm) | 55 mm |
| Shaft Diameter (mm) | 55 mm |
| Torque (Nm) | 2500 Nm |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 0.644 |
| Volume unit | CDM |
| Volume Unit | CDM |
| Weight unit | LB |
| Width | 5.50 |