Barrel Diameter10.42 inBolt Circle Diameter12-3/4 inBore Diameter4-7/8 inFlange Diameter15 inFlange Thickness2 inHub Diameter17 inKey IncludedNOKey way size (mm)32 x 16KeywayStandardKeyway Size1.26 x 0.63 inNumber of Bolt Holes4Overall Length11.38 inScrew Size1-1/8-7 x 11-1/2 inSuitable For Use WithQD Style Sheaves, Sprockets and PulleysTorque Rating375000 in-lb
| Barrel Diameter | 10.42 in |
| Bolt Circle Diameter | 12-3/4 in |
| Bore Diameter | 4-7/8 in |
| Flange Diameter | 15 in |
| Flange Thickness | 2 in |
| Hub Diameter | 17 in |
| Key Included | NO |
| Key way size (mm) | 32 x 16 |
| Keyway | Standard |
| Keyway Size | 1.26 x 0.63 in |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Overall Length | 11.38 in |
| Screw Size | 1-1/8-7 x 11-1/2 in |
| Suitable For Use With | QD Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Torque Rating | 375000 in-lb |