Axial force (kN)79 kNAxial Force (kN)79 kNExternal diameter (mm)90 mmExternal Diameter (mm)90 mmHeight3.60Internal diameter (mm)50 mmInternal Diameter (mm)50 mmLength1.10Net Weight2.00Screws tightening torque (Nm)12 NmScrews Tightening Torque (Nm)12 NmSeriesMedium-High TorqueShaft diameter (mm)38 mmShaft Diameter (mm)38 mmTorque (Nm)940 NmUnit of dimensioninUnit of DimensionINVolume233.614Volume unitCubic centimeterVolume UnitCubic centimeterWeight unitLBWidth3.60
| Axial force (kN) | 79 kN |
| Axial Force (kN) | 79 kN |
| External diameter (mm) | 90 mm |
| External Diameter (mm) | 90 mm |
| Height | 3.60 |
| Internal diameter (mm) | 50 mm |
| Internal Diameter (mm) | 50 mm |
| Length | 1.10 |
| Net Weight | 2.00 |
| Screws tightening torque (Nm) | 12 Nm |
| Screws Tightening Torque (Nm) | 12 Nm |
| Series | Medium-High Torque |
| Shaft diameter (mm) | 38 mm |
| Shaft Diameter (mm) | 38 mm |
| Torque (Nm) | 940 Nm |
| Unit of dimension | in |
| Unit of Dimension | IN |
| Volume | 233.614 |
| Volume unit | Cubic centimeter |
| Volume Unit | Cubic centimeter |
| Weight unit | LB |
| Width | 3.60 |