Barrel Diameter2-3/4 inBolt Circle Diameter2-5/8 inBore Diameter28 mmHub Diameter3.88 inKey IncludedNOKey way size (mm)8 x 3.3KeywayStandardKeyway Size0.39 x 0.13 inMaterialStainless SteelNumber of Bolt Holes2Overall Length1-1/4 inScrew Size7/16-14 x 7/8 inTaper8 degTorque Rating7150 in-lbTypeFinished Bore
| Barrel Diameter | 2-3/4 in |
| Bolt Circle Diameter | 2-5/8 in |
| Bore Diameter | 28 mm |
| Hub Diameter | 3.88 in |
| Key Included | NO |
| Key way size (mm) | 8 x 3.3 |
| Keyway | Standard |
| Keyway Size | 0.39 x 0.13 in |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Bolt Holes | 2 |
| Overall Length | 1-1/4 in |
| Screw Size | 7/16-14 x 7/8 in |
| Taper | 8 deg |
| Torque Rating | 7150 in-lb |
| Type | Finished Bore |