Barrel Diameter14-3/4 inBolt Circle Diameter14-1/2 inBore Diameter10 inHub Diameter22 inKey IncludedNOKey way size (mm)50.8 x 19.1KeywayStandardKeyway Size2 x 0.75 inMaterialCast IronNumber of Bolt Holes4Overall Length8-1/2 inScrew Size1-1/2 x 4-1/4 inSuitable For Use WithTaper Lock Style Sheaves, Sprockets and PulleysTaper8 degTorque Rating869000 in-lbTypeFinished Bore
| Barrel Diameter | 14-3/4 in |
| Bolt Circle Diameter | 14-1/2 in |
| Bore Diameter | 10 in |
| Hub Diameter | 22 in |
| Key Included | NO |
| Key way size (mm) | 50.8 x 19.1 |
| Keyway | Standard |
| Keyway Size | 2 x 0.75 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Overall Length | 8-1/2 in |
| Screw Size | 1-1/2 x 4-1/4 in |
| Suitable For Use With | Taper Lock Style Sheaves, Sprockets and Pulleys |
| Taper | 8 deg |
| Torque Rating | 869000 in-lb |
| Type | Finished Bore |