Barrel Diameter1-7/8 inBolt Circle Diameter1-3/4 inBore Diameter24 mmHub Diameter2.88 inKey IncludedNOKey way size (mm)8 x 3.3KeywayStandardKeyway Size0.31 x 0.13 inMaterialStainless SteelNumber of Bolt Holes2Overall Length1 inScrew Size3/8-16 x 5/8 inTaper8 degTorque Rating3600 in-lbTypeFinished Bore
| Barrel Diameter | 1-7/8 in |
| Bolt Circle Diameter | 1-3/4 in |
| Bore Diameter | 24 mm |
| Hub Diameter | 2.88 in |
| Key Included | NO |
| Key way size (mm) | 8 x 3.3 |
| Keyway | Standard |
| Keyway Size | 0.31 x 0.13 in |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Bolt Holes | 2 |
| Overall Length | 1 in |
| Screw Size | 3/8-16 x 5/8 in |
| Taper | 8 deg |
| Torque Rating | 3600 in-lb |
| Type | Finished Bore |