| Barrel Diameter | 2-3/4 in |
| Bolt Circle Diameter | 2-5/8 in |
| Bore Diameter | 45 mm |
| Hub Diameter | 3.88 in |
| Key way size (mm) | 14 x 3.8 |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Bolt Holes | 2 |
| Overall Length | 1-1/4 in |
| Screw Size | 7/16-14 x 7/8 in |
| Taper | 8 deg |
| Torque Rating | 7150 in-lb |
| Type | Finished Bore |